BZM55C18-TR Vishay Vishay BZM55C18-TR Zener Diode, 18V ±6%, 0.5 W, 0.1μA, 2-Pin MicroMELF
Part Nnumber
BZM55C18-TR
Description
Vishay BZM55C18-TR Zener Diode, 18V ±6%, 0.5 W, 0.1μA, 2-Pin MicroMELF
Producer
Vishay
Basic price
Dimensions2 x 1.2 x 1.2mm Height1.2mm Length2mm Maximum Operating Temperature+175 °C Maximum Power Dissipation0.5 W Maximum Reverse Leakage Current0.1µA Maximum Zener Impedance50Ω Minimum Operating Temperature-65 °C Mounting TypeSurface Mount Nominal Zener Voltage18V Package TypeMicroMELF Pin Count2 Test Current5mA Typical Voltage Temperature Coefficient0.07%/°C Width1.2mm Zener TypeVoltage Regulator Zener Voltage Tolerance±6% Product Details Zener Diodes 500mW, BZM55 Series, Vishay Semiconductor Zener Diodes, Vishay Semiconductor
Following Parts
Random Products
(keyword BZM55C18-TR Vishay Vishay BZM55C18-TR Zener Diode, 18V ±6%, 0.5 W, 0.1μA, 2-Pin MicroMELF)